IPS Mitropolit Teofan a slujit Sfânta Liturghie la Capela Maternității „Elena Doamna” din Iași

Arhiepiscopia Iașilor Decembrie 17, 2017   Autor: Tudorel Rusu

În timpul Liturghiei au fost citite și rugăciuni pentru cei aflați în suferință pe patul spitalului.

După otpustul slujbei, Părintele Mitropolit Teofan a adresat  celor prezenți un cuvânt de învățătură, în care i-a îndemnat ca în tot ceea ce fac să aibă în permanență gândul la Dumnezeu: „Îl rugăm pe Dumnezeu să dăruiască tuturor celor care ostenesc în acest așezământ putere de a se apleca cu sensibilitate și dăruire asupra celor care sunt bolnavi. Totodată, Îl rugăm pe Dumnezeu să dăruiască bolnavilor putere să se încreadă în Dumnezeu, iar, în același timp, în această știință atât de mare și atât de importantă pentru viața omului, anume știința medicală. Îl rugăm pe Dumnezeu să ne dăruiască harul Său în așa fel încât noi să înțelegem că El este viața noastră și că El este totul în toate. Să ne dea Dumnezeu putere să răspundem chemării Sale arătate în felurite chipuri, ca să fim împreună cu El: noi să ne bucurăm de prezența Lui; El, Dumnezeu să se bucure de prezența noastră. Și în același timp, având ca icoană sfântă pe tinerii pe care îi prăznuim astăzi, să ne dăruiască Dumnezeu putere ca viața noastră, responsabilitățile noastre, averea noastră, toate acestea să le punem la îndemâna celor dragi ai noștri, și celor care sunt mai săraci decât noi. Nu trebuie însă să lipsească conștiința și duhul de recunoștință că Dumnezeu ne-a dat putere să avem și inteligență, să avem și responsabilități, poate și ceva bunuri materiale; de toate acestea să ne bucurăm și să le înmulțim în mod cinstit, socotind însă că ele se datorează milostivirii lui Dumnezeu revărsate asupra noastră”.

„Este pentru prima dată când un Înaltpreasfințit, un arhiereu, slujește în capela noastră. Ne-ați făcut o mare bucurie și onoare și vă mai așteptăm cu mare drag și altă dată”, a adăugat preotul misionar de caritate Florin Gherasă.

La finalul slujbei, Corul de tineri „Pridvorul Satului” din parohia Ceir, Județul Iași, a susținut un recital de colinde. Părintele Mitropolit Teofan le-a împărțit daruri atât membrilor corului, cât și copiilor aflați în biserică.