(Video) Constituirea noii Adunări eparhiale a Arhiepiscopiei Iașilor

19 Mai 2018
Arhiepiscopia Iașilor
Autor: Alex Atudori

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, a avut loc sâmbătă, 19 mai, ședința de constituire a Adunării eparhiale a Arhiepiscopiei Iașilor. Aceasta a fost precedată de Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie săvârșită în Biserica Sfântul Gheorghe – vechea Catedrală Mitropolitană din Iași, continuând în sala „Iustin Moisescu” a Centrului Eparhial. În cadrul ședinței prezidată de Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, s-au confirmat membrii aleși ai Adunării eparhiale și s-au desemnat membrii Arhiepiscopiei Iașilor în Adunarea Națională Bisericească. Totodată au fost desemnați și membrii Consiliului eparhial al Arhiepiscopiei Iașilor și ai Consistoriului eparhial.